رئیس و مدير عامل بيمارستان فوق تخصصي چشم آفتاب ، با اشاره به تأخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات مراکز چشم پزشکی، نسبت به قطع همکاری با بیمه‌ها و ارائه خدمات به صورت آزاد به مردم هشدار داد.

دكتر محمود جباروند، رئيس و مدير عامل بيمارستان فوق تخصصي چشم آفتاب گفت: مشکلاتی که جامعه چشم پزشکی در حال حاضر با آن درگیر است و همکاران ما را تحت آزار می‌دهد، گرانی تجهیزات پزشکی است که با توجه به وابستگی رشته جراحی چشم پزشکی به تجهیزات پیشرفته دنیا و گران شدن سرسام آور این تجهیزات و محدودیت‌های مالی برای جایگزینی آنها ما را در آینده نزدیک در ارائه خدمات تشخیصی و درمانی برای بیماران تحت فشار قرار خواهد داد و چاره‌ای نیست جز اینکه از وسایلی که در حال حاضر داریم استفاده کنیم.

دكتر جباروند ادامه داد: هزینه‌ای که برای بیمارستان و مراکز و کلینیک‌ها در سال ۱۴۰۱ به دلیل افزایش حقوق کارمندان و افزایش هزینه‌های مصرفی تحمیل شده، خیلی سنگین است و برای پرداخت حقوق پرسنل و تهیه وسایل چشم پزشکی مراکز به مشکل خورده اند.

وی افزود: تنها رشته‌ای که با بیمه‌های تکمیلی در ارائه خدمات همکاری می‌کند رشته جراحی چشم است که همکاران به خاطر تعهدی که داشتند و سوابقی که در این رشته وجود داشت همیشه با بیمه‌های تکمیلی همکاری کرده اند که این به نفع بیمارانی است که توانایی مالی ندارند.

دكتر جباروند گفت: بیش از ۹۰ درصد مردم از خدمات چشم پزشکی تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی استفاده می‌کنند، اما چالشی که داریم و بیمه‌ها آن را به ما تحمیل کردند همیشه ۴ تا ۵ ماه بعد از سال جدید قراردادهای قبلی را ادامه می دهند که این باعث می‌شود تغییر تعرفه‌ها ۴ تا ۵ ماه به ضرر مراکز چشم پزشکی باشد که با همان تعرفه سال قبل محاسبه شود و این ظلم بزرگی است که بایستی به اول سال جدید برگردد.

وی ادامه داد: دومین مسئله این است که بیمه‌ها نسبت به پرداخت حق العمل مراکز چشم پزشکی کوتاهی می‌کنند و این بایستی حل شود و اگر نیاز به کمک دولت است حتماً این کار را انجام دهند چون بایستی سیاست ها را تغییر دهند تا نیاز بیماران را تأمین کنند.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران افزود: بدهی بیمه ها باعث شده مراکز چشم پزشکی با تنگنای مالی روبرو شوند و اگر این روش ادامه پیدا کند و تعهدات بیمه‌ها در پرداخت‌ها طولانی‌تر شود، قطعاً مراکز چشم پزشکی چاره‌ای جز تعدیل نیرو ندارند و یا اینکه خدمات را به صورت آزاد ارائه دهند که این به ضرر مردم خواهد بود و مراکز دیگر توان مالی برای ادامه کار با این روند را ندارند.

وی گفت: امیدواریم مسئولین بیمه‌ها و دولت به خواسته مراکز چشم پزشکی توجه کنند تا این مشکل در اسرع وقت حل شود و اگر حل نشود، این مراکز قادر به پرداخت حقوق و وسایل و تجهیزات مصرفی نخواهند بود؛ چون شرکت‌ها فقط نقدی کار می‌کنند و از تحویل کالا بدون پرداخت مالی خودداری می‌کنند و آنها هم به دلیل مشکلات مالی و تورم توان در اختیار گذاشتن وسایل به صورت اقساطی را ندارند.

رئيس و مديرعامل بيمارستان فوق تخصصي چشم آفتاب افزود: وقتی بیمه‌ها نتوانند به تعهدات خود عمل کنند، مراکز هم قادر به ادامه کار نیستند و نمی‌توانند وسایل پزشکی مصرفی را تهیه و در اختیار مردم بگذارند پس یا با بیمه‌ها لغو قرار داد می‌کنند و خدمات را به صورت آزاد ارائه می‌دهند و این باعث می‌شود به مردم ضعیف و بازنشسته فشار مالی وارد شود که اصلاً پسندیده نیست.

وی با اعلام اینکه در حدود ۸ ماه است که بیمه‌ها پرداختی به مراکز چشم پزشکی نداشته اند، گفت: اگر این بدهی‌ها برنگردد مراکز نمی‌توانند ادامه دهند و بیمه‌ها باید بتوانند به تعهداتشان عمل کنند و بروند به سمت اینکه چرا نمی‌توانند به تهعدات خود عمل کنند.

دكتر جباروند افزود: اینها مشکلاتی است که قابل حل است و یکسری عامدانه یا نا آگاهانه کاری می‌کنند که در روند ارائه خدمات سلامت در کشور مشکل پیش بیاید و اینکه به روز عمل نمی کنند، جای بحث دارد و لازم است سیستم‌های نظارتی و بازرسی ورود کنند و علت این عدم پرداخت و تأخیر پرداخت‌ها را بررسی کنند؛ چون سال های قبل بر این بود وقتی اسناد را ارائه می‌دادیم ۶۰ درصد قیمت اسناد را تحویل دهند و بقیه را بررسی کنند و ظرف مدت یک تا دو ماه بعد بپردازند اما ما اسناد را می‌دهیم و الان ۶ تا ۸ ماه است که بیمه‌ها پرداختی نداشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست